Afgánský chrt

Země původu: Afghánistán, patronátní země: Velká Británie 

Celkový zjev: Celkové vzezření psa působí dojmem síly a důstojnosti, kombinované s rychlostí a silou. Hlava je nošena hrdě.

Charakteristika: Pro toto plemeno je typický východní, respektive orientální výraz. Afgánský chrt se dívá na člověka a jakoby „skrze něho“.

Povaha: Afgánský chrt má být důstojný a zdrženlivý, s určitou vášnivou nespoutaností.

Hlava a lebka: Dlouhá lebka, ne však příliš úzká se zřetelně vystupujícím záhlavím. Dlouhá morda s čelistmi, které prokazují schopnost uchopit, nepatrný stop. Lebka dobře vyvážená a pokrytá kšticí dlouhých chlupů. Přednost má černý nos, u světle zbarvených psů se připouští játrový.

Oči: Přednost se dává tmavým očím, zlatý odstín se však nevylučuje. Jsou téměř trojúhelníkové, uložené mírně šikmo směrem nahoru od vnitřních koutků k vnějším.

Uši: Nasazené nízko a hodně vzadu na hlavě, těsně přiléhající k hlavě. Kryté dlouhým hedvábným vlasem. 

Morda/Chrup: Silné čelisti s dokonalým, pravidelným a úplným skusem ve tvaru nůžek, to znamená, že horní řada řezáků přesahuje bez meziprostoru přes spodní a zuby jsou svisle uloženy v čelisti. Chrup ve tvaru kleští je přípustný.

Krk: Dlouhý, silný, hrdé držení hlavy.

Přední končetiny: Lopatky dlouhé, šikmé a dobře uložené vzadu, dobře osvalené a silné, nesmí však působit příliš těžce. Předloktí rovné se silnými kostmi, při pohledu zepředu se nachází v jedné linii s plecemi, lokty přiléhají těsně k hrudníku a nevytáčejí se ani dovnitř ani ven.

Trup: Hřbet je rovný, přiměřeně dlouhý, s dobrým svalstvem, mírně klesá směrem k místu, kde začíná ocas. Bedra rovná, široká a dosti krátká. Kyčelní kosti dosti zřetelně vystupují a jsou od sebe daleko vzdáleny. Přiměřené klenutí žeber a dobrá hloubka hrudníku.

Zadní končetiny: Silné, mezi stehnem a holení je dobrý úhel a jsou dobře formovány. Velká vzdálenost mezi kyčlí a hlezenními klouby a srovnatelně malý odstup mezi hlezenními klouby a tlapkami. Paspárky smějí být odstraněny.

Tlapky: Přední tlapky jsou silné a hodně velké, co se týče délky i šířky, dobře pokryté dlouhou, hustou srstí, prsty klenuté. Záprstí dlouhé a pružné, polštářky dobře přiléhají k zemi. Zadní tlapky jsou dlouhé, ale ne zcela tak široké jako přední, kryté dlouhou, hustou srstí.

Chůze/Pohyb: Plynulý a pružný v prvotřídním stylu.

 

Ocas: Ne příliš krátký. Nízko nasazený, končí ve tvaru kroužku. V pohybu nesen vysoko.Řídce osrstěný.

Osrstění: Na žebrech, na předních i zadních končetinách a na slabinách dlouhá a velmi jemná srst. U dospělých psů od plecí směrem dozadu a podél hřbetu krátká a hustá. Od lící dozadu dlouhá srst, se zřetelnou hedvábnou kšticí („top-knot“). Na lících je srst krátká. Uši a běhy jsou dobře osrstěné. Zápěstí smějí být holá. Srst se musí přirozeně vyvíjet.

Barva: Všechny barvy jsou přípustné.

Výška: Ideální výška pro psy: 68 až 74 cm, pro feny: 63 až 69 cm.

Chyby: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů by měla být považována za chybu, jejíž ohodnocení by se mělo nacházet v přesném poměru ke stupni odchylky.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se zcela nachází v šourku.